Gra edukacyjna dla dzieci — zalety stosowania

Gra edukacyjna dla dzieci — zalety stosowania

Współczesne dziecko ma zazwyczaj wiele zabawek, ale do większości z nich szybko traci zainteresowanie. Dzieje się tak dlatego, że dzieci przyciąga nowość, a gdy ona przeminie, nie mają już ochoty na zabawę. Powodem jest to, że taki produkt nie zmusza mózgu dziecka do pracy, nie daje mu intelektualnego obciążenia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy uciec od marnotrawstwa, ponieważ istnieje uniwersalne rozwiązanie — gra edukacyjna dla dzieci. Gy edukacyjne mogą trwale angażować dziecko, uczyć je, systematycznie trenować procesy myślowe, dostarczać nowych i pożytecznych ćwiczeń dla kształtowania mózgu.

Zalety gier edukacyjnych

Korzyści płynące z zabawek stymulujących rozwój umysłowy dziecka są niewątpliwe. Oto niektóre z najważniejszych cech gier edukacyjnych:

  • Dziecko rozwiązuje określone zadania, wykorzystując zaproponowane narzędzia — kostki, detale, patyczki.
  • Większość zadań ma różny stopień złożoności. Po rozwiązaniu czegoś prostego dziecko samo przechodzi do bardziej złożonych zadań. A jeśli coś nie zostało jeszcze podane, trzeba wrócić do gry nieco później. Ogólne zainteresowanie nie znika, ale raczej wzrasta, zmuszając do poszukiwania coraz to nowych, nietradycyjnych sposobów rozwiązywania problemów.
  • Dziecko uczy się różnych sposobów przekazywania informacji, ponieważ gry występują w różnych formach — z narzędziami, rysunkami, modelami itp.
  • Wiele zabawek pobudza wyobraźnię i pomaga dziecku w samodzielnym wykonywaniu nowych zadań, co pozwala dłużej utrzymać zainteresowanie.
  • Przy odpowiednim podejściu — bez nacisku ze strony rodziców, czy dorosłych — takie zabawy zaszczepiają samodzielność, uczą samokontroli, praktycznego zastosowania różnych zdobytych wiadomości, samodoskonalenia.
  • Kolejną zaletą gier edukacyjnych jest możliwość uczenia się poprzez zabawę. Udowodniono, że dla dziecka taki sposób uczenia się jest najbardziej efektywny i trwały.

Korzyści płynące z interaktywności

Aktywnie przyczynia się do poprawy i dalszego zwiększania korzyści płynących z rozwoju gier z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Na przykład te same komputery mogą stanowić dla dziecka dodatkową zachętę i okazję do rozwijania logiki, myślenia, kreatywności i wyobraźni. Obok klasycznych i mało użytecznych strzelanek, aktywnie popularyzowane są gry wyścigowe i symulacyjne, a także rozwojowe gry komputerowe dla dzieci.

Do najnowszych należy kategoria interaktywnych, doskonale angażujących w proces uczenia się, pozwalających lepiej zapamiętać informacje, poczuć się bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń na ekranie. W połączeniu z żywymi wrażeniami i pozytywnymi emocjami, które mogą dać dzieciom terminal do gry, dziecko skutecznie poznaje litery alfabetu, uczy się liczb, uczy się liczyć, poszerza swoją wiedzę w różnych dziedzinach szkolnych. A wszystko to w trakcie nienachalnej zabawy i bez najmniejszej presji ze strony rodziców! Różne rodzaje gier edukacyjnych możesz zobaczyć tutaj.

Gra edukacyjna dla dzieci

Ucz się i baw jednocześnie

Nowoczesne technologie mogą i powinny być wykorzystywane dla dobra i rozwoju dzieci. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się interaktywne stoliki dla dzieci z kontrolą sensoryczną i wieloma rozwojowymi, logicznymi grami. Specjalne wyposażenie wymaga minimalnej ilości miejsca, dlatego coraz częściej pojawia się w różnych salach zabaw w supermarketach, centrach handlowych, przychodniach dziecięcych, poczekalniach na dworcach kolejowych i lotniskach.

Obok takich terminali zawsze słychać śmiech dzieci, dzieci komunikują się ze sobą, z reguły nie stoją w miejscu, ale poruszają się i aktywnie uczestniczą w zabawie. Co najważniejsze, taka rozrywka i spędzanie czasu wolnego są korzystne dla młodych, wciąż kształtujących się umysłów dzieci!