Jak klocki magnetyczne rozwijają osobowość dziecka?

Klocki magnetyczne wpływają na rozbudowywanie się komórek mózgowych, tworzenie nowych połączeń myślowych. Wzmacniają czynności matematyczne i techniczne półkuli mózgu odpowiedzialnej m.in. za logiczne myślenie i analizę (tzw. umysł ścisły). Klocki te korzystnie wpływają również na drugą półkulę mózgu odpowiedzialną np. za kreatywne myślenie i artystyczną duszę.

Jakie korzyści ma dziecko, bawiąc się magnetycznymi klockami?

Dzięki klockom magnetycznym (tutaj) dziecko stymuluje obie półkule mózgowe, co przyczynia się do lepszej nauki w szkole i mniejszych trudności w radzeniu sobie w grupie. Zabawa klockami daje dziecku pewność siebie, że może dużo w swoim życiu osiągnąć. Dzięki temu będzie odważnie sięgać po swoje marzenia i je realizować. Zabawa klockami buduje w dziecku wiarę, że potrafi wiele samo wymyślić, a w przyszłości może stać się np. kreatywnym „komputerowcem” w każdej dziedzinie techniki.

Rozwinięta wyobraźnia przestrzenna to cenna umiejętność. Oprócz tego kombinowanie przy klockach z magnesami wpływa na umiejętność radzenia sobie z trudnościami i rozwiązywaniem problemów. Dlatego zawsze starajmy się dostarczać swoim pociechom dużo możliwości konstrukcyjnych poprzez stałe dostarczanie im różnorodnych zestawów magnesów ukrytych w plastikowych obudowach lub w formie kulek neodymowych.

Jak wpływają klocki na mądrość dziecka?

Ćwiczenie mózgu dziecka odbywa się na różne sposoby. Głównie dzieje się to podczas zabawy zarówno spontanicznej, jak i prowadzonej poprzez inne osoby. Dla dziecka zabawa jest bardzo przyjemną pracą i nauką, których sobie nawet nie uświadamia. Jego mózg przetwarza wszystko, co się wokół niego dzieje, a dostarczone mu klocki, które się samoczynnie przyciągają, daje dziecku ogrom możliwości poznawczych i konstruktywnych.

Dzięki taki klockom dziecko jest w stanie przeprowadzać wiele analiz oraz doświadczeń. Każda budowla uczy je konstruktywnego myślenia, włącza się również do zabawy wyobraźnia. Podczas zabawy klockami przestrzennymi obydwie półkule mózgowe stale ze sobą współpracują i rozwijają, a to z kolei wpływa na coraz mądrzejsze decyzje u naszego podopiecznego.

Dlaczego warto wprowadzać zabawy klockami w większej grupie dzieci?

Zabawy w grupie klockami z zawartymi w nich magnesami sprzyjają rozwijaniu łączności werbalnej między dziećmi zajętymi wspólną zabawą. To powoduje, że dziecko otwiera się i wyraża się słownie. Uczy się budować zdania tak, aby zostały one zrozumiane przez grupę. To bardzo ważne, aby dziecko zostało zrozumiane, dlatego będzie ono starało się uczyć jak najlepszej formy przekazu swoich myśli czy żądań.

Praca grupowa klockami, które same do siebie przywierają, sprzyja wspólnemu budowaniu jednego projektu, który może być bezustannie rozwijany i udoskonalany. Bardzo ważna jest tutaj zgodność, ale nie zawsze tak się dzieje i jeżeli dzieci nie potrafią jeszcze zaradzić powstającej kłótni, warto aby w tym momencie dołączył opiekun i pomógł spór rozstrzygnąć.

Każda zabawa odpowiednim materiałem konstrukcyjnym bardzo korzystnie wpływa na całokształt rozwoju osobowości dziecka. Skoro przyszła moda na magiczne klocki, które są bardzo atrakcyjne poprzez ich możliwości magnetyczne, dajmy je dzieciom. Przyglądając się zabawie z boku, będziemy zaskoczeni, jak wielką wyobraźnię potrafi mieć nasz przedszkolak czy nastolatek. Zauważymy również większe postępy w nauce szkolnej i w relacjach z rówieśnikami.