Patyczaki jako gra dla najmłodszych- dlaczego warto po nią sięgnąć?

patyczaki

Wiadomo nie od dziś, że małe dzieci często uczą się i rozwijają podstawowe umiejętności poprzez zabawę. Nie ma w tym nic złego. Przeciwnie. Rodzice powinni śmiało zachęcać je do tego i sami w niej uczestniczyć. Dzięki temu dzieci jeszcze szybciej rozwijają różne zdolności, które przydadzą im się w późniejszym życiu. Jedną z popularnych gier, po które często sięgają rodzice są właśnie Patyczaki. Na czym jednak polega ta gra i jakie możliwości oferuje małym odkrywcom?

Gra Patyczaki- co to takiego i na czym polega?

Sama gra polega w głównej mierze na zabawie i odwzorowywaniu elementów czy figur zamieszczonych na obrazkach dołączonych do gry. Służą zaś do tego podłużne patyczki (skąd właśnie wzięła się nazwa gry), wykonane w czterech różnych kolorach. Zadania podzielone są na trzy rodzaje trudności, dzięki czemu zarówno młodsze, jak i nieco starsze maluchy będą mogły cieszyć się grą. 

Z patyczków mogą powstać zarówno proste elementy, jak i bardziej zaawansowane struktury, dzięki czemu nowych wyzwań nie zabraknie. Co więcej, nawet jeśli grę będzie się miało już od dłuższego czasu, a dzieci ułożą już wszystkie możliwe warianty zalecane przez twórców, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomiły wyobraźnię i stworzyły coś nowego. Z pewnością w ich małych główkach nie zabraknie pomysłów na coraz to nowsze konstrukcje.

Jakie umiejętności pozwoli rozwinąć małemu dziecku?

Oczywiście gra ma nie tylko bawić, ale i uczyć. Tak samo jest również w przypadku gry Patyczaki. Za jej pomocą dzieci mogą podszkolić wiele praktycznych umiejętności, od tych całkowicie podstawowych, po takie, które z pewnością przydadzą im się na dalszej drodze nauki. O jakich jednak umiejętnościach konkretnie mowa? Przyjrzeć się można chociażby paru z nich.

Kreatywność

Małym dzieciom z pewnością jej nie brakuje. Zawsze są pełne pomysłów na coraz to nowsze zabawy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zachęcić je do spożytkowania jej w nieco inny niż zazwyczaj sposób. Dzięki kolorowym patyczkom będą mogły stworzyć, co tylko będą chciały, od modelu domku, po zwierzęta czy nawet wieże. Ważne, aby mogły spożytkować na czymś swoją energię, oraz zająć czymś młode umysły. 

Nauka nazw kolorów

To jedna z podstawowych rzeczy, które dzieci uczą się już od najmłodszych lat. Często pomocą służą w tym właśnie różne gry czy zabawki sensoryczne. Patyczaki to jedna z opcji, które wprowadzą dziecko w niezwykły świat pełen barw. Może i samych kolorów nie ma w nich zbyt wiele, ale wystarczy, aby poznać chociaż te podstawowe. Potem zaś nauka innych pójdzie już z górki!

Podstawy geometrii

Za pomocą dłuższych i krótszych patyczków młodzi będą mogli układać elementy, składające się z różnych figur geometrycznych. Dzięki temu będą mieli z nimi styczność już od małego. Zaś w szkole ta wiedza z pewnością okaże się dla nich przydatna. Dlatego właśnie taką naukę należy zacząć już od najmłodszych lat. Pod czujnym okiem rodziców ich pociechy nauczą się jak rozpoznać trójkąt, jak powinien wyglądać kwadrat, a nawet czym różni się on, od zwodniczo podobnego do niego, prostokąta.

patyczaki

Sprawność manualna

Poprzez układanie różnych wzorów dzieci z pewnością nabiorą również koordynacji ruchowej, której kilkulatkom często brakuje. Dzięki takiemu treningowi na przyszłość będą ostrożniejsze, aby nie zniszczyć przez przypadek swojego dzieła. Ponadto do ułożenia bardziej zaawansowanych wzorów również potrzeba odpowiednich zdolności. To z kolei zmotywuje je do dalszej nauki.

Dla kogo przeznaczona jest gra Patyczaki?

Gra Patyczaki przeznaczona jest dla młodych dzieci. Według twórców przedział wiekowy to 3-6 lat. Jednak nie jest to regułą. Nie brakuje głosów, że już dwuletnie dzieci są w stanie powoli układać bardzo podstawowe modele. Ważne są więc nauka i zabawa, a wiek nie gra aż takiej roli.