Pozytywki dla dzieci: jedne z pierwszych zabawek w życiu każdego malucha

Pozytywki to jedne z pierwszych zabawek w życiu każdego malucha. Są na ogół wykonane z delikatnych materiałów, aby były bezpieczne i funkcjonalne. U starszych dzieci sprawdzają się z kolei plastikowe pozytywki i katarynki, które odgrywają ulubione melodie.

Pozytywki dla dzieci – na co zwrócić uwagę przed ich zakupem?

kolorowe pozytywki dla dzieci

Jedną z pierwszych zabawek, które kupuje się dziecku, jest pozytywka. To też dobry pomysł na prezent dla malucha z okazji np. pierwszych urodzin lub chrztu. O czym jednak pamiętać, kiedy kupuje się pozytywkę?
Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu produktów, ale warto pamiętać, że dobre pozytywki powinni wpływać kojąco na słuch i wzrok dziecka. Dlatego najlepiej wybierać pozytywki, które odgrywają spokojną muzykę, a ponadto są bezpieczne. Co więcej, dobra pozytywka powinna mieć też zabudowaną część grającą, tak aby maluch nie miał do niej dostępu.
Kupując pozytywkę należy też pamiętać, że jej głównym zadaniem jest uspokojenia dziecka i wprowadzenie go w błogi sen aby mogło odpocząć. Dlatego muzyka z pozytywki nie powinna być zbyt głośna. Wiąże się to również z faktem, że malutkie dzieci śpią na ogół w łóżeczkach, które znajdują się w sypialniach rodziców. Dlatego muzyka powinna być na tyle spokojna, aby też rodzice mogli zrelaksować się i wyspać.

Inne funkcje pozytywek, które warto wziąć pod uwagę w czasie zakupu

Obecnie, oprócz pozytywek na rynku można też znaleźć projektory dla dzieci, katarynki, a także pozytywki, które spełniają szereg innych funkcji, takich jak np. wyświetlanie obrazków lub emitowanie delikatnego światła. Tego typu pozytywki nie powinny być dostępne dla dziecka na co dzień ani znajdować się w łóżeczku, ponieważ mogą je rozpraszać w czasie snu. Sprawdzą się natomiast podczas zabawy z rodzicami lub starszymi dziećmi i będą ciekawą atrakcją dla każdego malucha.

Trudno wyobrazić sobie okres błogiego dzieciństwa bez muzyki z pozytywki. Warto jednak pamiętać o różnych funkcjach pozytywek zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnego modelu.